Henüz Yorum Yapılmamış

Akupresür Noktaları

Akupresür parmaklar ile belirli noktalara bastırarak vücudumuzda dolaşan yaşam enerjisini dengelemeye yarayan geleneksel bir Çin tıp tekniğidir. Bedenimizde meridyen adı verilen enerji kanalları vardır. Baskı yapılan noktalar bu meridyelerin üzerindeki noktalardır. Meridyenler tıkandığında bedenin enerji dengesi bozulur ve ağrı oluşmaya başlar. Bu yöntem ile baskı uygularak tıkanan noktalardan yeniden enerji akması sağlanır.

🔴BAİ HUİ🔴
Başınızın üst kısmının ortasında bulunan insan vücudunun en üst noktasıdır.Yani bizim kızlara göre tepe tası noktası olan yer 🙈Bi nevi TEPE ÇAKRA 😀 Cennet ile insan arasındaki kapı.Tepenin tası atarsa bas oraya parmağını tıkala içeri 🤷
Bu noktanın elbette bir dizi işlevi var,en yaygın olarak sakinleştirici olması.Dedik ya tepenin tası atmasın aman.
Her türlü stres, gerginlik (zihinsel veya fiziksel), kaygı veya uyku bozukluğunu tedavi edebilir. Ancak aynı zamanda, vücudun tüm yang enerjilerinin buluştuğu yerdir, yorgunluk, uyuşukluk ve beyin sisi kullanılan bir noktadır. Başınızın tepesinde olduğu için Qi’nizi de yükseltir. Cennet ile insan arasındaki kapıdır.

🔴LAO GONG🔴
Lao Gong” veya “Endişe Sarayı” adlı noktası, kalp meridyeninin sekizinci noktasıdır. Yumruk yaptığınızda orta parmağınızın ucunun avucunuza değdiği yerde bulunur. Kaygıyı hafifletmek inflamasyonu azaltmak ve vücuttaki fazla ısıyı atmak için kullanılır.
Huzursuz bir zihni sakinleştirir. Soğuk eli ısıtır.

🔴YONG QUAN🔴

Ayağın dibinde, “fışkıran bahar” anlamına gelen bu nokta böbrek meridyenin başlangıcı , yeryüzü ile aramızdaki bağlantıdır. Bir akupunktur noktası olarak, yong quan “duyusal delikleri açmak” ve “Ruhu sakinleştirmek” için kullanılır. Bu nedenle, baş ağrısı, bulanık görme, baş dönmesi, boğaz ağrısı, veya ses kaybı için kullanılır. Ayrıca bilinci canlandırmak için kullanılır. Biri bayıldığında ilk yardım noktası denebilir.Kafadaki fazla enerjiyi toprakla topraklanmış bir bağlantıya çeker. Menopozda sıcak basmalarına da iyi gelir.

Bir Yorum Yaz