1

Erkekler de doğuma girsin

 

Evet ! Girsinler.. daha önce de yazmıştım doğum destekçisi babalar olur mu diye, bu ayki sayısında Rengarenk Kırmızı Anne – Çocuk bu konuya yer verdi hem de benim için en değişik doğumlardan biriyle. Sevgili Ecehan ile tanıştığımızda “dilerim doğumuna ben giderim” demiştim. Normal doğumlarda bazen uygun olamadığımda başka arkadaşlarımdan destek alıyorum çünkü ama Ecehan’ın doğumu başladığında uygun olurum inşallah demiştim. Ecehan beni aradığında lapa lapa kar yağıyordu ve ben ne zaman orada olmayı dilesem bir şey çıkıyor ya.. kar da sanki öyleydi. Doğuma herhangi bir müdahele olmayacağından ne kadar süreceği de belli değildi ve doğum benim oturduğum yakanın karşısındaydı! Neyse ki arabama güveniyorum.. geceyi sabaha bağlayan saatlerde “tamam” dedi gel! Kar mar dinlemedim 🙂 Gittiğimde hoş bir süpriz karşıladı beni. Önce eşiyle ingilizce konuşuyorduk sonra adının Giorgio olduğunu öğrendiğimde İtalyan olduğunu fark ettim gerçi Giorgio’nun konuşmadığı dil yoktu ama ben İtalyanca konuşmaya hasretim ya! Benim için bu doğumda ilklerden biriydi bu . Bir diğer ilk ise bebeğin cinsiyetinin doğumda öğrenilmesiydi! Ben de bilmiyordum ve Leyla doğduğunda telefon konuşmaları dikkatimi çekti “Is’a girlll.. yess girll” ( bir kız ) diyordu ..Her şey eski zamanlar gibiydi.. herhangi bir müdahele yok, bebeğin cinsiyeti bilinmiyor..atmosfer çok büyülüydü. En büyük yenilik Giorgio’nun tüm bu süreç içerisinde verdiği destekti. Eh eskiden babalar doğumhane kapısında duruyorlardı şimdi ise doğumda aktif rol alıyorlar ki ne aktiflik! Hayranlıkla seyredersiniz..İşte bu güzel anların kareleri Şebnem Seçkiner’in yazısını süsledi..Dilerim tüm babalara cesaret versin. Doğum anında eşinin desteğini almak bir kadın için çok büyük anlam ifade ediyor inanın sevgili babalar…

Ve sevgili Leyla, Ecehan, Giorgio: Doğum fotoğraflarınızı ve duygularınızı paylaştığınız için size teşekkür ederim 🙂 Harikaydınız!

 

Comment(1)

  1. Bahar Esas :

    Benim de eşim doğumda yanımdaydı, gerçekten yanınızda olduğunu bilmek, elinin sıcaklığını hissetmek ayrı bir güç veriyor.

Bir Yorum Yaz