Henüz Yorum Yapılmamış

Yüz Kumbarası Fotoğraf Projesi : Ersin Alok

Kumbarama dahil olan değerli mi değerli 6. isim Ersin Alok. Türk fotoğrafçılığına emek vermiş, devasa bir arşive sahip Ersin Alok ..neşeli, kibar, komik, bilgi dolu, eğlenceli.. Beyoğlunda ofisinde misafir etti bizi. Bir kasası var ki..elmaslarla dolu bir kasadan daha değerli. Eskiden kullandığı ekipmanı görünce gözlerim yerlerinden fırladı .. biz de şimdi elimizdeki makineler ile zor bir şey yaptığımızı düşüneduralım ! O_o

Hem Melis ile bana hem de Yüz Kumbarası projesine kattığı değerden dolayı teşekkür ederim.. harika bir gün geçirdik:) Her ne kadar sabahtan başlayan şanssızlıklar bizi takip etse de keyifle kapattık günü beraber içtiğimiz bir bardak çayın sıcaklığında 🙂

 

Ersin ALOK   (1937)
Fotoğrafçı, gazeteci.Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü ile İ.T.İ. Akademisi Ticaret ve Gazetecilik Bölümlerini bitirdi.Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü’nün kuruluşunu yaptı.Sanat uğraşısına resimle başlayan Alok, ilk sergisini 1953 yılında Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Salonlarında açtı. Doğa ile olan ilişkileri, dağcılık ve su altı çalışmaları onun için “yaşamının tadı oldu” denebilir.1953’te dağcılığa başlayan Alok’ un yurtiçinde 189 çıkışı vardır.Sualtı çalışmalarına 1955’lerde başladı. Dünyanın çeşitli yerlerinde derin su dalışları yaparak fotoğraflar çekti.Türkiye’de ilk Kızıldeniz dalışını gerçekleştirenlerdendir. Bu konuda pek çok konferans ve sergi gerçekleştirdi. Ayrıca Amazonlarda yaptığı araştırı gezisi, Doğal hayatın bütünlüğü ve kaybolan doğal yaşamdaki hayvan türlerinin fotografik çalışmalarını yapmasına vesile oldu. Türkiye’de Milli Parkların kurulmasında ilk çalışmaları yaparak,bunlarla ilgili fotografik belgeleri saptadı, 1966.
1967 yılında profesyonel olarak fotoğrafa başladı. V. Paris Bienali’nde “Absurd” anlatımı içinde Birincilik ödülü aldı. Arkasından Roma, Brüksel, Sofya, Varşova ve ABD Barkley
birincilikleri geldi.

1989′ da Dünya Fotoğrafçıları Birliği, Helsinki’de Alok’a Asya’yı temsil etme hakkını vererek, DOĞA temalı, Panoramik Üçgen Sergisini Üç sanatçı ile açtı. 204 kişisel serginin sahibi olan Alok’un, ayrıca 41 kişisel yurtdışı sergisi vardır.
Ses kayıtları konusunda yaptığı çalışmalarla, Ses Arşivi oluşturdu. Ayrıca beş milyona yakın DİA arşiviyle Türkiye’nin ilk DİABANK’ını kurdu, 1967.
Alok’un bugüne dek 24 kitabı yayınlandı. “Hellenistic Architecture in Asia Minor” Academy Editions tarafından yayınlandı,1992. Halen üstünde çalıştığı dört kitabı vardır.

TEMMUZ ’98’de çıkan son kitabı “MELTING POT OF CIVILIZATIONS”dır.
Alok, ayrıca Dokümanter Film konusunda da çalışmalar yapmaktadır. 35 /I6 mm. olarak gerçekleştirilen bu çalışmalardan bazıları: Zoma I. 1979, Zoma II.1979, İshakpaşa Sarayı 1972 , Kaya Üstü resimleri 1973, Türkiye’nin Kuş İnsanları 1980, Sahrada çekilen‚ çöl Rüzgarı 1981, Demirin öyküsü 1998, Zaman Rüzgarı 1999 v.b. gibi 43 dokümanter filmi
gerçekleştirdi.

Video, Beta-Com stüdyolarını endüstriyel ve antropoloji konularında kullanılmak Üzere kurdu 1998. Kendisinin keşfi olan Doğu Anadolu Kaya Üstü resimleri yaklaşık olarak 10.000’in üstündedir. Güney Afrika Kayaüstü Resimleri konusunda da Sevilla’da araştırmalar yaptı 1998. Konu ile ilgili yurtiçi ve yurtdışında konferanslar verdi ve iki kitap neşretti. Bunlardan biri, Resimlerin Psikoanaletik Açıklamalar ile ilgili olarak yapılmış dünyadaki ilk eserdir. Ayrıca “Anadolu Sinagogları” isimli eseri de bu ilklerdendir.

Melting Pot of Civilizations isimli kitabı fotoğraf tekniği ve teknolojik çalışmalar açısından; çağını yansıtması yönünden en önemli yapıtlarından biridir 1998. Ayrıca “Adım Adım Alacahöyük” isimli arşiv kökenli kitabı da kendi konumunda ilk’tir. Alok, 2000’i aşkın araştırı konferansları verdi. Bugüne kadar Yeni Zelanda ve Güney Kutbu dışında her yerde Prehistorik ve Antropolojik araştırmalar yaptı.

Paylaşmanın, tek varoluşçuluk olduğuna inanır. Görselliğin mutlaka paylaşılması gereğini savunur. Gerçek; onun için yöreseldir. Himalayalar’da ve Hindu & Budist mabetlerde “Yaşamın Paylaşılması ve Seksüel Davranışlar” konusunda da araştırmaları oldu.

Alok, Endüstri Fotoğrafçılığı konusunda önemli çalışmalar yaptı. Broşür, Pankart, Kitapçık ve Fuar Sergileri hazırladı. Arkeolojik ve Mimari Fotograf çekimi konusunda gerçekleştirdiği buluşlarıyla da ünlüdür. Fotoğrafta renk, kontrastlığın kontrolü, mavinin kuvvetlendirilmesi v.b. gibi konularda keşifleri vardır.

Dijital fotoğraf konusunda yeni programlar ve özellikle fotoğrafın dijital ortama nakledilmesi ve renk kontrollerinin aslına uygun olarak sanal ortamda baskıya hazır olarak yapılması konusunda stüdyosunda büyük olanaklar hazırladı 1999.
Türkiye’de, ilk olarak 360 derecelik görüşle, eskiz olarak fotoğraf çekimini gerçekleştirdi, 1986. Halen dijital fotoğrafın, fotoğraf özellikleri konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Melis’e de kamera arkası fotoğraflar için teşekkürler 🙂

Bir Yorum Yaz