Henüz Yorum Yapılmamış

Hoş geldiniz

Herkese merhaba ve hepiniz hoş geldiniz. Geçmiş aylarda katılanlar bu yazacaklarımı biliyor yeni arkadaşlarıma paylaşmak istiyorum. hepimiz için de bir hatırlatma olur.

Bu çalışmanın esas amacı birlikte anları paylaşabilmek, bilgileri paylaşabilmek çoğalabilmek, bu son senelerin üzerimizde bıraktığı ağırlıklardan bir nebze kurtulabilmek. Dilerim bu ay birlikte yeni bir sayfaya yeni cümleler yazacağız.

Yeni ay programı 8 Ağustos Pazartesi sabahı başlıyor. Herkesin mail adresine davetiye göndereceğim, linklere tıklayınca direkt giriş yapabilirsiniz, ancak gruba da bırakacağım. Grup bağlantıları kısmında duracak

Birazcık neler yapabiliriz onları yazacağım. Yapabiliriz dedim dileyen katılabilir bunlara. Katılmazsanız bir şey olmaz katılırsanız bir bakarsınız neler olmuş. 

Günlük rutinimiz sabah 8: 30 da başlıyor.

Bir hedef amaç meydan okuma yok ve bununla beraber benimle birlikte bir rutin oluşturmak istersen diye kendi rutinimi yazıyorum.

DİL KAZIMA

Sabah uyanınca (her sabah) önce dil ve diş temizliği. Eğer dil temizleyicisi yoksa bir çorba kaşığı ile olur.
Dil temizliği için kullanacağınız yemek kaşığını diğerlerinden ayırmalı ve hep aynı kaşıkla temizlik yapmalısınız. Gece boyunca bedenden tahliye edilmek üzere hazırlanan toksinler dışkı, idrar ve ter yoluyla atılır. Bunlar dışında özellikle bir önceki gün sindirim sisteminizi zorlayan menü seçimleri yaptıysanız, sindirim sisteminde tam olarak metabolize olmamış atıklar dilin üzerine gelip yerleşir ve bunların sabah herhangi bir şey yiyip içmeden önce dil üzerinden temizlenmesi son derece elzemdir. Bu acımsı, kekremremsi tad ve, sarı, beyaz veya gri tabakaya toksik birikimdir. Bu sıyırma hareketi sindirim sistemi organlarını uyarır ve sindirim sistemi organlarına masaj yaparak tahliyeye hazır birikmiş dışkı varsa onun hemen kalın bağırsaklardan atılması ve harekete geçmesi için uyarır. Ayrıca dilimizin üzerinde tat alma  reseptörleri vardır ; o reseptörler gün boyunca ne kadar açık ve temiz olursa doygunluk hissi beynimize o kadar hızlı gider ve gün içinde abur cubur yeme hissi zaman içerisinde azalarak, kaybolur.
Dil kazımadan sonra dişi fırçalayıp yüzümüzü yıkıyoruz. Ben yüzümü yıkayıp gül suyu ile siliyorum sen nasıl istersen öyle temizleyebilirsin.

Eğer şeker ve tansiyon ile ilgili bir sıkıntı yoksa ders öncesi bir tatlı kaşığı baharatlı macun üzerine limonlu ya da elma sirkeli ılık su. Baharatlı macun tarifini vereceğim. Sonra ilk yüz egzersizleri ve gündüz kremini sürmek için ekran başında buluşuyoruz. Krem de olur yağ da ama dışarı çıkacaksan krem daha iyi olabilir yağ akşama uyumadan önceye olur. Serum da kullanabilirsin.


Çalışmaya gelmeden önce
• Cilt temizlenmeli
• Eller temiz olmalıdır. Ayrıca ellerde ya da yüze zarar verebilecek herhangi bir yerde takı varsa çıkarılmalı
• Mutlaka bir yağ eğer yağ kullanımı rahatsız ediyorsa bir yüz kremi olmalı.

Hangi yağ kullanılmalı ?
Zeytin yağı, Susam yağı , Badem yağı, jojoba yağı, Argan yağı, Hindistan cevizi yağı veya kuşburnu yağı gibi kaliteli bir bitkisel yağ kullanımı yeterli olacaktır. Eğer güneş ışığına maruz kalınmayacaksa kantaron yağı da kullanılabilinir.

Sadece bu ay için sabah çalışması 45 dakika olacak. Eylül ayından itibaren eski düzene geri döneceğiz, o zamana kadar sabah 08:30 – 09:15 arası yüz baş boyun üst beden nefes egzersizleri yapacağız. O gün ne çalışacağımız günün sabahın ihtiyacına göre belli oluyor. Siz söylüyorsunuz ben yapıyorum diyelim.

Gün içinde yine tansiyon problemi yoksa zencefilli limonlu serin/soğuk içecek ya da diğer bitki çayları içilebilir. Kahve orucu yapmak isteyen olursa buradayım. Tamamen kesmek isteyemeyen için ben günde bir kahve için izin veriyorum kendime. Çalışma sonrasına saklıyorum bu hakkı. Denemek için güzel bir fırsat olabilir. Aynısı siyah çay için de geçerli.

Ben Şubat ayından itibaren şeker ve şekere dönüşen tüm gıdaları ben beslenmeden çıkarttım. Bunu dışında bazı sağlık sorunları sebepli süt ürünleri, tahıl, bakliyat da hayatımdan çıktı :=) . Burada da eşlik etmek isteyen ile birlikte yol alabiliriz. Ben biraz ileri gidip meyve şekerini de buna dahil ettim. E ne yiyorsun diyeceksiniz. Tıka basa yiyorum hepsini konuşuruz. Benim zayıflama yazılarım içerisinde yıllar boyu neler yaptım yazılarım var onu da ŞURADA bulabilirsiniz. Yazının içinde linklerin hepsi var.
Son bir aydır da uyguladığım bir arınma beslenmesi var onu da şurada yazdım biraz.

Bu sana nasıl gelir? Bir bak bakalım karar verirsin. Arada ne yediğimin de paylaşımını yapabilirim sen de paylaşabilirsin eğer bu beslenme şekline uygun tarifler varsa harika da olur ::)

Ay boyunca 5 sabah olacak birlikteliğimiz. Dilediğinize gelebilirsiniz. Gelemediğiniz ya da geç geleceğiniz zaman haber vermek zorunda değilsiniz ancak söylemek istediğinizde bunu özel mesaj ile bana yazmanızı rica ediyorum. Gelebildiğinizde tıklayın gelin belirtilen saatlerde ben orada olacağım. Normal akışımda sabah 5 akşam 3 olmak üzere ay boyunca toplamda 32 çalışma var ve her çalışma iki bölümden oluşuyor yani 64 ayrı çalışmaya katılma imkanı var. Bu sebeple kayıt vermiyorum. Bu ay da 20 çalışma var ancak çalışmalar sabahın ihtiyacından kaynaklanacağı için kayıt yine vermiyorum. Ay boyu yapacağımız tüm çalışmaları internet üzerinde kendi başımıza yapacak çok kaynak bulabiliriz. O yüzden sabahki enerjiden doğan bir çalışmanın kaydını akşam ya da ertesi gün yapmak pek dokunmayacak. Hangisine denk getirebilirsiniz kendiniz karar verebilirsiniz.

Bu whatsapp grubu için tek bir ricam var lütfen özel sorular olursa bana özelden yazın, gelemeyeceğinizi haber vermek için de özelden yazabilirsiniz. Grubun ana konusu hariç konuşmalara dikkat edelim mümkünse olmasın. Hepimizin hatırı sayılır grubu var. İş yoğunluğu olanları düşünelim. Sorularınız için her zaman buradayım.

Çalışmaya başlamadan önce önden ve yandan bir fotoğrafınızı çekin :=) ay sonunda yeniden çekersiniz diye

Hadi rastgele

Uzun bir metin biliyorum okumanızı rica ederim 🙂

BALLI MACUN TARİFİ

Toz zencefil, tarçın, zerdeçal ve bal. (Çörek otu, polen de eklenebilir)
Toz baharatları eşit miktarda bala karıştırın. Ben bir kase yapıyorum . Bir muhallebi kasesi diye düşünürsek klasik model içlerine birer tatlı kaşığı baharat koyuyorum. Sabah uyanınca da bir tatlı kaşığı yiyorum :=)

Bir Yorum Yaz