Henüz Yorum Yapılmamış

Erken doğan bebeklerin annelerinin doğum izni daha uzun olmalı

Diyorsanız lütfen bu kampanyaya destek verin:

Annemi İstiyorum

Türkiye’de çalışan anne oranı yüzde 45’lere ulaştı. Ülkemizde tüp bebek, aşılama ve benzeri yöntemler sayesinde dünyaya gelen ikiz ve üçüz bebek sayısında eski dönemlere nazaran on (10) kat artış var. İkizlerin yüzde 25′i, üçüzlerin yüzde 45′i yoğun bakım tedavisine gereksinim duyuyor. İkiz gebeliklerde erken doğum riski yüzde 75, üçüzlerde yüzde 90. Buna ek olarak, Türkiye’de her yıl 1 milyon 387 bin canlı doğum yaşanıyor ve bunların yaklaşık yüzde 10′u erken doğum ile sonuçlanıyor. Türkiye’de her yıl 130 binin üstünde erken doğum gerçekleşiyor.

İş kanununa göre;  Anne, doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin alabiliyor.

Erken doğan bebekler anne ilgisine, sütüne ve tenine zamanında doğan bir bebeğe göre daha fazla ihtiyaç duyar. Fakat prematüre bebek doğar doğmaz annesiyle geçireceği zamanın büyük bölümünü kuvözde geçirmek zorunda kalır.

Çok kısa bir zaman sonra da anneleri işe geri döner.

Bu şu an ki sistem.

Biz diyoruz ki;

Erken doğan bebeklerin annelerinin doğum izni daha uzun olmalı. Prematüre bebeklerin zamanında doğan bebekler gibi büyüyebilmeleri için annelerinin sütüne ve şefkatine çok ihtiyaçları var. Annelere, prematüre bebeklerine bakmaları için şans tanınmalı.

Erken doğan bebekler annesiz kalmamalı!

Siz de prematüre bebeklere yardım etmek istiyorsanız kampanyamızı destekleyin.

Pınar Reyhan ve Yeni ANNE ve Yeni HAMİLE ekibi

Bir Yorum Yaz