8

Sergi ertesi

Bu fikir ilk aklımıza düştüğü günden beri geçen süre içerisinde “nasıl olur” sorusu yerini zamanla “oluyor da nasıl güzel olur” a bıraktıkça harcadığımız emek, bir sergi açmanın 15 kare kadar az bile olsa kolay olmadığını çok güzel anlattı.

Çok yorgunum …
ancak
Sarhoş gibiyim.

Ayaklarım yerde değil.

Gözlerim yanıyor

ancak

içlerinin hala gülümsediğini hissediyorum.

Yarın benim için yine özel bir gün olacak, hazırlanmam gereken bir atölyem var. Buna da inanmakta güçlük çeksem de, en çok bir sergimin(zin) olacağını daha ilk fotoğraf çekmeye başladığımda hayal bile edemezdim. Üstelik emzirmek kadar kutsal bir eylemi konu alacağını biri bana söylese ” ne alakaaa??” diye ağzımı sağa kaydırırdım.

Oğlunu yaklaşık 22 ay emzirmiş bir anne olarak, tüm annelerime emzirmek konusunda bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalıştım bugüne kadar ve bu sergi ile daha geniş bir kitleye emzirme konusunda bir farkındalık yaratmaya çalıştık Aslı ve Özlem ile.

Emzirmenin ilk anları bir anne ile bebeğin ömür boyu kuracağı bağın ilk saniyeleri o kadar saf, o kadar önemli ve o kadar güçlü anlar ki en çok bu kareleri çekerken uzakta durmaya çalışırım ve ancak bu güçlü bağın anları bu kadar güçlü karelere ev sahipliği yapar.

15 kare ve 40×60 baskı ile sergi mi olur diye düşünürken bu karelerin güçlü duyguları ne adet ne boyut dedirtti. Hepsini bir araya getirdiğimizde, sabahın 7’sinde yola dökülüp daha gözlerin altındaki şişler inmemişken, kalp güm güm atarken söyle bir adım geri atıp baktığımızda gevrek bir gülümseme aldı suratımızı..ya da bana mı öyle geldi ?? bence çok güzellerdi.. hayır biz çektik diye değil o anlar çok güçlü diye o anlar çok duygu yüklü diye o anlar çok özel diye.. ve o anların sahipleri bunları sergilememize izin verdi diye..

O nedenle herkesten önce izin veren ailelerime kocaman bir teşekkür etmek istiyorum. O özel anlarınızı benimle paylaştınız, en önemlisi benim paylaşmama büyük bir heyecanla izin verdiniz, bir dedim iki etmediniz..sizi seviyorum.

İkinci teşekkür tahmin edebilir misiniz bilmiyorum ama oğluma geliyor. O olmasaydı ben bu fotoğrafları çekmek yerine hala doğada geziniyordum eminim. Önce bir bebeğin sonra da çocuğun sihirli dünyasına adım atmamı sağlayan o koca yürekli küçük adamıma koca bir teşekkür bile az mı?? AZ

Sırayla devam ediyorum.. Alpay! hadi sen çekersin diye beni bir arkadaşının doğuma göndermeysedi “işte bu ! diyemezdim.. daha ilk doğumda: ben buyum sadece bunu yapacağım dedim.. beni bugüne kadar öyle çok destekledi ki…ve hala devam ediyor ki.. koca teşekkürlerden biri de sana geliyor..

Annem ! .. kelimeler yetersiz sana.. canına dişine takıp destek oldun .. ana hakkı ödenemez . ödeyemem.

Kardeşim.. seni orada görmek inan çok güzeldi..

Kaç gündür telefonlarıyla beni destekleyen kayın-annem, kayın-babam..

Gülay.. inceliğin her zamanki gibi yerindeydi..günün anlam ve önemini taşıyan mor renkleri tercih etmen.. 🙂

Eray.. bir akşamda kapıma broşür baskıları iletme hızın..Sbory senin de bu konudaki hatırı sayılır yardımın..

Karakuzum Derin’in annesi kadim dostum Cihan..

Şirin.. yalnız bırakmadın beni güzel teyzem..

Heyy ben çok duygusalım bu akşam.. gülemeyin bana..

Hale Jale tüm mahalle diye devam etmiyorum tamam.. ama…

Beni en çok gaza getiren insan..fotoğraf kariyerime yön veren kişi:  Ali baba.. Ilgın… sizi orada görmek ve sizinle beraber haramiliğin ne büyük ne özel olduğunu hissetmeme sebep olan kocaman bir harami grubu.. iyi ki oradaydınız.. sizi görünce heyecandan ağlamadım ya.. kocaman teşekkür de size..

Fotoğraf: İlknur Atalkın

Benim diğer annelerim, taa nerelerden kalkıp küçümen bebeklerimle oradaydınız.. siz oradaydınız da anneannelerim babaannelerim.. ya onlara ne demeli? “ah bu da benim anneannem bu da benim babaannem” diye dönenip durdum ağzım kulaklarımda..

Benim 22 ay emzirmeme katkısı en büyük insan Beyhan Numan: senden öğrendiklerimle akham kesiyorum hala ve ahkam kestiğim o kareleri görmeye gelmen benim için büyük onur, iki ders arasında karşı yollarını bilmeyip yine de yetişen, gün boyun oğlumdan gelen tek öpücüğün sahibi Yapıncak, beni yalnız bırakmayan yoga dostlarım.. son aylarda  içimin ışıl olmasına katkısı büyük olan yogilerim Sima, Deniz,Selda, Selda ile birlikte gelen güzel insanlar ve bileğimdeki nazar boncuğu ile fatmanın eli.. yoga partnır “aa o sen misin!!” diye anılan Viktor :), telefonla canlı bağlanan Vedat,  sevgili dostum pembe gülleri elinde İstanbul trafiğine aldırmadan koşan gelen Eylem, yolları karıştırıp yine gelmeyi başaran Burçin&Şahver, çiçeğiniz geldi diye beni aradıklarında “yok yaw bu gerçek bir ağaç” ebatlarında bir çiçek ile gelemeyip yanımda olmayı başaran Şebnem, Kıvanç,yıllar önce. gerçekten yıllar ama!  IBM’in fotoğraf kulübünde bana nasıl fotoğraf çekileceğini anlatan ilk kişi Volkan Uygun: seni orada görmek çok özeldi…iki bebeği ile koşup gelen Ayça… tek tek saydıkça atlayacakmışım kaygısındayım.. öyle yorgunum ki unuttuklarım varsa özür dilerim..

Telefonlarla destek veren..gelen gelemeyen.. oldu mu size işte Hale Jale tüm mahalle….

İyi ki geldiniz.. iyi ki varsınız.. ben çok mutluyum..

Mutluğuma katkısı olan Aslı ve Özlem.. bu işi iyi ki sizinle yaptık.. güzel enerjileriniz beni hayatta size bir şekilde çekti ne de iyi etti..daha güzel işlere beraber imza atabilmek dileğim büyük.

Işık Taçoğlu: Harvey Karp konferansında hedefe kitlenmiş bir şekilde size doğru yollandığımda böyle bir günün gerçekleşeceği aklımın ucunda değildi amacım sadece emzirmeyi destekleyen bir doğum fotoğrafçısı olarak ürünlerinizi hediye etmekti. Bir anda” haydi emzirme haftasında bir sergi yapalım” dediğimde “evet yapalım”diyeceğinizi nereden bilebilirdim?? Işık hanım ve Lansinoh..desteğiniz için çok teşekkürler.

Fotoğraf:Volkan Uygun

Leileo Zeynep!.. yarattığın marka ve gerçekleştirdiğin o harika defilede benim güzel annelerimi podyumda görüp de alkışlamak, onların coşkusuna ve senin heyecanına ortak olmak harikaydı..Bir gün yine emzirirsem senin t-shirtlerinden giyeceğim.. daha önce nerelerdeydin? Ne güzel insansın.. yolun açık olsun..
Ve emzirme reformunu tüm destekleyenler ve  bu adım ile gerçekten başarılı bir işe imza atanlar:Elif Doğan, Simge Alhan,  e-bebek.com, kariyer.net, city’s AVM..

Bence hep birlikte güzel bir iş yaptık.

Ne diyoruz hep beraber: Sağlıklı nesiller için EMZİRME REFORMUNU DESTEKLİYORUZ.

Diğer fotoğraflar için:

İlknur Atalkın

Çağatay Atasagun

Leyla Durdoğan

Etkinlikler devam ediyor:

2 Ekim 2010, Cumartesi, 14:30
E-bebek Çamlıca Mağazası

Neden Emzirme Reformu Gerekli? Reformun  tanıtılması ve annelerin emzirme konusunda iş hayatında ve toplumsal hayatta çektikleri sıkıntıların emziren bir anne tarafından dile getirilmesi – Elif Doğan, blogcuanne.com yazarı

Emzirme Teknikleri ve pozisyonları – Ebru Temizsoy, Zeynep Kamil Yenidoğan Bebek Bakım Ünitesi Hemşiresi

Anne Sütü neden en sağlıklı ve doğal beslenme yöntemidir? – Deniz Yemişçi, Yaşasın Hayat Kliniği Beslenme ve Diyet Uzmanı

Anne sütü ve emzirmeye yardımcı ürünler kategorisinde farkındalığın artmasının gerekliliği & Lansinoh ürün grubunun anne sütünün bebeğe ulaşmasındaki katkılarının anlatılması – Işık Taçoğlu, Lansinoh Türkiye Ürün Müdürü

Anne sütü ve emzirmeye yardımcı ürünler kategorisinde farkındalığın artmasının gerekliliği  & LeiLeo ürünlerine dikkati çekilmesi – Zeynep Ersöz, LeiLeo markası Yaratıcısı

Moderatör: Hande Yuvakuran – bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Yorumlar (8)

 1. tayman tursin :

  canım kızım,bana ve ailene ve sosyal çevrene böyle derin anlamı olan bir sergi hazırlayıp sunman gerçekten gurur verici..tabiiki koşacak yorulacaksınki böle güzel karelere ulaşasın.bu bir ilkti işte şimdi başlıyor kimbilir daha neler gelecek..seni ve arkadaşlarını kutluyorum ve seninle gururu duyuyorum..

 2. Ayça Oğuş :

  :)) annemmmmm…

 3. Pınar Onaran :

  Merhaba, öncelike tebrikler! Sizi uzun zamandır takip ediyorum, yakında İstanbul’da olacağım. Gelip görmeyi çok istiyorum. Sergi ne zamana kadar acaba?

 4. Ayça Oğuş :

  Pınar hanım merhaba.. teşekkürler öncelikle 🙂

  17 Ekime kadar Nişantaşı City’s de devam ediyor

 5. Ayça Kamacıoğlu :

  Güzel yüreklerin yarattığı güzel işler! Hepiniz harikaydınız. Tekrar tebrikler. Sizi ailecek takip ediyoruz :))

 6. Pınar :

  orada olamayanlardanım:( ofis bağımlısı bir çalışan olarak…
  ne çok isterdim, o heyecanı paylaşmayı, şu hale jale içinde olmayı 🙂

  dünya çok küçük
  gelmiş olsaydım Ayça’yı ve ikizlerini de görecektim üstelik:)

  Hadi oraya gelemedin, atölyeye gelebilseydim yine görecektim sizleri… Bir başka güzel heyecanına şahit olmakla kalmayıp bir çok bilgiyle aydınlanıp dönecektim, o da olmadı:(

  ama bu atölyeler devam edecek ya mutluyum, fırsatı kaçırmamışım…

  Sen atölyede bu heyecanı güzelliği yaşarken ben de bir ilki yaşıyordum. Can’ın ilk veli toplantısında atıyordu kalbim pıt pıt..

  Atölyeler devam etsin…

  Bu heyecan dolu ilklerin devam etsin, hayal edemediğin noktalara giderken sen, keyifle izleyelim seni…

 7. Ahmet şahin :

  Güzel yüreklerin yarattığı güzel işler! Hepiniz harikaydınız. Tekrar tebrikler. Sizi ailecek takip ediyoruz 🙂 )

Bir Yorum Yaz