Henüz Yorum Yapılmamış

Yüz Kumbarası Fotoğraf Projesi: Zeynel Abidin

Ben bu yazıyı ilk proje toplantısında yazmış taslaklara koymuştum. Proje ile ilgili çalışmaya başlayabileceğim tarihi hiç bilmiyordum ama sonunda şeytanın bacağını kırdım. Önce projeden biraz bahsedelim ama onun öncesinde söylemem gerek: Muammer’in bir araya getirdiği 40 kişinin bu kadar canla başla, birbirine yardım ederek çalıştığını görmek, projenin enerjisini yüksek tutmaya çalışmaları.. harikasınız/ harikayız hepimiz..! Herşey bitip de geriye çekilip baktığımızda, çok şey öğrenmiş ve gururlanıyor olacağız! Eminim!

Benim konum fotoğrafçılar. Beni oldukça zorlayacak biliyorum. Fotoğraf çeken biri olarak objektifin karşısında olmaktan hoşlanmadığım için onların da ne hissedebileceğini az çok tahmin ediyorum 🙂 Ancak kendi mesleğimdeki değerli isimler ile tanışacağım için de çok heyecanlıyım. 40 kişinin iki tanesini başarı ile tamamlamış bulunuyorum. İlki benim arkadaşım olduğu için gayet rahat geçti 🙂

Bilent Aydoğdu: Ürün fotoğrafçısı. Bir çekim anı karesi çektirmediğim için buraya şimdilik koyamıyorum, bir sonraki ziyaretimde çekeceğim :)) Sergi için seçim yapılmadığından diğerlerini henüz yayınlayamıyorum.

İkinci fotoğrafçım : Zeynel Abidin. Çok sevdiğim ve tanışmayı arzuladığım biriydi: oldu 🙂 Şaka gibiydi benim için çünkü heyecandan dilim, elim, ruhum .. her şekilde kilitlendi! Aslında bu ilk çekim sayılabilir çünkü Bilent Aydoğdu tanıdığım biri ve çok rahattı ortam. Bu daha değişikli ve bana yardıma gelen İlknur Atalkın olmasaydı sanırım “ee şey neyse bir daha gelirim” diyerek çıkabilirdim! Sözlü sırası gelmiş bir öğrencinin sınıftan kaçma planları gibi! Ama sonra oldu.. açıldım, çektim, kısa, hızlı be güzel bir çekim oldu..

Yola devam sırada zorlu hocalar var .. bakalım..

Fotoğraflar için İlknur Atalkın‘a teşekkürler .)

Zeynel Abidin

 

ilk4500

ilk4501

Muammer Yanmaz 40 Haramiler Grubu Türkiye’nin ulusal belleğini oluşturmaya hazırlanıyor! Yüz Kumbarası Fotoğraf Projesi adı altında Muammer Yanmaz ve 40 Haramiler Fotoğraf Grubu’ndan projeye katılan 40 fotoğrafçı, Türkiye’nin alanında ünlü isimlerini fotoğraflama hedefiyle bir yıl sürecek bir projeye başladı. Muammer Yanmaz 40 Haramiler fotoğraf grubunun harami ve pro harami sonrası 3. Aşamasının ilki olacak bu projede fotoğrafçılar 40 farklı gözden 1600 kişiyi fotoğraflayacak, Türkiye’nin en önemli görsel arşivini oluşturacak.
Yazarlar, siyasetçiler, şairler, sporcular, fotoğrafçılar, müzisyenler… Fotoğraf sanatıyla Türkiye’nin en önemli isimlerini ölümsüzleştirecek proje gelecek kuşaklara önemli bir arşiv niteliği taşıyacak.
Türkiye’de daha önce yapılmamış çapta gerçekleştirilecek projede Muammer Yanmaz ve 40 fotoğrafçı, bir yıl sonunda 1600 fotoğraftan oluşan dev bir sergi açarak bir ilkin altına imza atacak.
Tüm ayrıntıların www.yuzkumbarasi.com’dan takip edilebileceği Yüz Kumbarası Fotoğraf Projesi’nin Haziran 2012’de tamamlanması planlanıyor.
Projeye katılan Haramiler: Ali Baba (Muammer Yanmaz), Ahmet Kuyucuoğlu, Alp Berri Ariti, Asım Varol, Ayça Oğuş, Bahar Noyin, Damla Öksüz, Didem Öğütçü, Emre Mollaoğlu, Erhan Yüksel, Esra Çankaya, Evrim Çimen, Fatih Küçük, Filiz Dibi, Filiz Tülü, Gaye Yön Ökten, Gülendam Yılmaz, Hazal Erkan, Işın Akpınar, İlknur Atalkın, İrem Sokullu, Lale Elmas, Lolita Anjel, Melis Aksoy, Maneki Neko, Merve Karahan, Murat Tellioğlu, Müge Kekeç, Mustafa Önder, Nilay Dikmen, Niyazi Uğur Genca, Nuray Ertürk, Okşan Fındık, Ozan Doğaner, Özlem Çulhagil Kır, Sevil Akışık, Şebnem Eldes, Teoman Cimit, Teri Erbeş, Umut Altun, Vladi Benbanaste.

Bir Yorum Yaz